Seurakuntamme sai uuden diakonin

Kuopion ja Karjalan metropoliitan tehtävien hoitaja, KS Joensuun piispa Arseni, vieraili seurakunnassamme 20. – 21.10.2018. Sunnuntaina Kristuksen ylösnousemuksen kirkossa Jyväskylässä toimitetussa liturgiassa esipaimen vihki seurakunnallemme uuden diakonin, Seppo Salmen. Aiemmin lukijana toiminut Seppo siunattiin palveluksen alussa perinteen mukaan ensin alidiakonin palvelutehtävään, mitä seurasi liturgian lopulla tapahtunut juhlallinen diakoniksi vihkiminen. Aksios!

Monia armorikkaita vuosia isä diakonille seurakuntamme ja kirkkomme palveluksessa!

Diakonin tehtävä on ensimmäinen aste Kirkon kolmiportaisessa pappeudessa. Seuraavat asteet ovat pappi ja piispa. Diakoniksi vihkimisessä on siis myös osaltaan kyse pappeuden sakramentista. Sunnuntain palveluksessa oli mukana kirkkomme sakramenteista valokuvanäyttelyä valmisteleva valokuvaaja Juuso Jonninen (www.hovikuvaajajj.fi), joka otti runsaasti hienoja otoksia päivästä. Ohessa muutamia kuvia Juuson kamerasta.

(Saat kuvia suuremmaksi klikkaamalla kuvaa hiiren oikealla korvalla ja valitsemalla ”View image” tms.)