Toinen kuulutus seurakuntavaaleista

JYVÄSKYLÄN ORTODOKSINEN SEURAKUNTA
SEURAKUNTAVAALIT 2019

AIKATAULU
Vaali kaudelle 2020–2023 toimitetaan seuraavasti:

Sunnuntaina 3.11.2019 Jyväskylän Kristuksen Ylösnousemuksen kirkossa, Rajakatu 39, Jyväskylä klo 12.00–14.00, Lievestuoreen pyhän Nikolaoksen tsasounassa Mäkikalliontie 11, Lievestuore, klo 15.00–16.00 ja Suolahden ylienkeli Mikaelin tsasounassa, Harjusenkatu 41, Suolahti klo 17.00–18.00.

Maanantaina 4.11.2019 Äänekosken Neitsyt Marian Kuolonuneennukkumisen tsasounassa Palokuja 2, Äänekoski klo 17.00–18.00 ja Viitasaaren Kristuksen kirkastumisen tsasounassa, Kirkkotie 12, Viitasaari, klo 19.00–20.00.

Tiistaina 5.11.2019 Saarijärven pyhittäjä Arseni Konevitsalaisen tsasounassa, Matosalmentie 1, Saarijärvi klo 17.00–18.00 ja Karstulan Jumalansynnyttäjän syntymän tsasounassa, Tsasounantie 1, Karstula klo 19.00–20.00.

Keskiviikkona 6.11.2019 Jyväskylän Kristuksen Ylösnousemuksen kirkossa , Rajakatu 39, Jyväskylä klo 10.00–13.00 ja Keuruun ev.lut. seurakunnan seurakuntatalolla, Kippavuorentie 11, Keuruu, klo 18.00–19.00.

Vaalin tulos julkaistaan torstaina 7.11.2019 klo 12.00 kirkkoherranvirastossa, ja tuloksen sisältävä pöytäkirja asetetaan nähtäville 30 päivän ajaksi seurakunnan ilmoitustaululle, Rajakatu 39, Jyväskylä.

Seurakunnanvaltuustoon valitaan vuoden 2019 vaalissa vaalialueittain eli ensimmäiseltä vaalialueelta kahdeksan (8) ja toiselta vaalialueelta neljä (4) eniten ääniä saanutta ehdokasta.

VAALIKELPOISUUS
Vaalikelpoinen seurakunnanvaltuuston vaalissa on ortodoksisesta kristillisestä vakaumuksesta tunnettu seurakunnan jäsen, joka ei ole vajaavaltainen eikä Jyväskylän ortodoksisen seurakunnan päätoiminen työntekijä. Äänioikeus seurakunnanvaltuustovaalissa on jokaisella äänivaltaistenluetteloon merkityllä seurakunnan jäsenellä, joka viimeistään ensimmäisenä vaalipäivänä 3.11.2019 on täyttänyt 16 vuotta. Äänioikeutta käytetään siinä seurakunnassa, missä äänioikeutettu on merkitty seurakunnan jäseneksi 31.8.2019.

EHDOKKAAT
I Vaalialue

2. Anu Ojanperä, Muurame
3. Aleksi Hänninen, Jyväskylä
4. Leena Mutanen, Jyväskylä
5. Lidia Ukkonen, Jyväskylä
6. Riitta Penttinen, Jyväskylä
7. Seppo Riikonen, Jyväskylä
8. Timo Pehkoranta, Jyväskylä
9. Tarja Hakala, Jyväskylä
10. Santeri Salmikangas, Jyväskylä
11. Anna-Katriina Salmikangas
12. Natalia Nenonen, Muurame
13. Eila Kautto, Jyväskylä
14. Pirkko Sironen, Jyväskylä
15. Kalevi Plattonen, Jyväskylä
16. Anjela Simpanen, Jyväskylä
17. Niko Saatsi, Jyväskylä
II Vaalialue
18. Anne Riissanen, Laukaa
19. Katri Hemminki, Saarijärvi
20. Jarmo Arpiainen, Äänekoski
21. Sirpa Falck-Leppänen, Äänekoski
22. Jorma Holmström, Viitasaari
23. Sakari Riissanen, Laukaa
24. Hillevi Oksanen, Saarijärvi

Jyväskylässä 29.09.2019
Timo Mäkirinta
vaalilautakunnan puheenjohtaja

Tarkemmat tiedot äänestämisestä ja vaalialuejaosta löytyvät ensimmäisestä vaalikuulutuksesta.